Silikon protezler hakkında bilgilendirme !


Son zamanlarda çeşitli medya guruplarında, PIP marka Fransa'da üretilen silikon protezler hakkında haberler yoğunlaşmıştır. Bu konuda hastalarımı bilgilendirme gereksinimi duydum.

Öncelikle ben şu ana kadar söz konusu marka protezi kullanmadığımdan merkezimizde ameliyat olmuş hastalarımızın hiç bir şekilde endişelenmesine gerek yoktur. Aşağıda Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneğinin bu konudaki açıklamasını aynen aktarmak istiyorum. Son günlerde Fransız Hükümeti tarafından bir Fransız firması olan PIP marka meme protezlerinin kullanıldığı hastaların protezlerini değiştirmeleri gerektiği seklinde bir uyarısı olmuştur. Uyarının nedeni firmanın sanayi tipi silikon kullanması olarak açıklanmıştır.

Silikon içeren tıbbi malzemeler 1960'lı yıllardan beri kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu, silikonun bugün insan vücuduna en az zarar veren maddelerden biri olduğu bilinmektedir. Tıpta kullanılan silikon (silicone), kum ve kristalde doğal olarak bulunan silika maddesinden elde edilir. Jenerik adı "polidimetil siloksan"dır. Silikon, laboratuarlarda işlenerek polimer zincirinin uzunluğuna göre sıvı, jel ya da katı hale getirilir. Katı silikon, vücutta bozulmaz, başka bir maddeye dönüşmez ve vücuda zarar vermeden yıllarca kalabilir. Meme protezlerinin dış kılıfı olarak kullanılan madde bu katı silikondur ve vücuda zararı yoktur. Silikon maddesi meme protezi dışında, kateterler, eklem protezleri, yara tedavisi gibi başka bir çok yerde kullanılmakta ve genellikle vücuda konduğu yerde rahatsızlık vermeden kalabilmektedir. Sıvı silikon enjeksiyonları ise 1996’dan beri tüm dünyada yasaklanmıştır. Sıvı silikon, enjekte edildiği bölgede doku içine yayılarak çok ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Günümüzde kullanılan meme protezlerinin hiç birinde sıvı silikon kullanılmamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre meme protezleri, tıpta kullanılan silikon yapısında olan, vücutla ilişkiye girmeyen, allerji oluşturmayan, tümör geliştirme riski taşımayan, güvenli protezlerdir. Tüm dünyada ve ülkemizde büyük başarı ile meme büyültme ve mastektomi sonrası meme onarımı ameliyatlarında sorunsuz kullanılmaktadır.

Ülkemizde, en çok satılan meme protezleri, Mentor, Allergan, Silimed, Nagor, Eurosilicone gibi dünyada en çok kullanılan markaların ürünleridir. Son günlerde yapılan uyarı, bir Fransız firmasının kısa bir donemde ürettiği protezleri kapsamaktadır. PIP protezler, 2001'den sonra 'Poly Implant Prosthese Company' tarafından Fransa'da imal edilmiş olup, yapılan kontroller sırasında, protezin içinde kullanılan silikon jel içeriğinin Avrupa CE uygulamasında belirtilenden farklı olduğu gerekçesiyle, hasta güvenliği sebebiyle 2010 Mart'ında piyasadan kaldırılmıştır. Bu firma geçtiğimiz 5-6 yıl içinde Türkiye piyasasına girmeye çalışmış ancak sınırlı kullanım olanağı bulabilmiştir. Derneğimiz, bu protezlerin kullanıldığı bilinen hastaların doktorlarına başvurarak rutin kontrollerini yaptırmalarını önermektedir. Fransız Tıbbi Malzeme Güvenliği Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu marka protez kullanılmış olan 8 kadında farklı kanser tipleri saptanmış, ancak bu kanserlerin kesinlikle bu protezler nedeniyle oluştuğuna dair kesin bir kanıt ortaya konamamıştır. PIP protezlerin satışı Mart 2010'da durdurulmuş, bu protezlerin kullanıldığı hasta grubu çok yakından takibe alınmış, protezlerin çıkarılması önerilmiş ve aşağıdaki uyarılarda bulunulmuştur: PIP marka protez kullanılmış olan kadınlar cerrahlarına başvurmalı, kendilerine ayrıntılı bir muayene ve radyolojik incelemeler yapılmalıdır. Protezde herhangi bir yırtık veya sızma şüphesi varlığında iki protez de çıkarılmalıdır. Herhangi bir bulgu yoksa bile, hasta istiyorsa protezler koruyucu olarak çıkarılmalıdır. Doktorlar, PIP protez kullanılmış olan hastalarıyla temasa geçmeli ve yukarıda belirtilen konuları tartışmalıdır. Protezler çıkarıldığında, protezlerin sorunlu olup olmadıkları sağlık otoriteleriyle paylaşılmalıdır.

Uluslararası Plastik Cerrahi Derneğinden (IPRAS) gelen son uyarıda da, bir Hollanda firması olan Rofil Medikal'in ürettiği "M" marka protezlerin PIP protezlerle eşdeğer olduğu, PIP protezlerin muhtemelen yeni bir isimle piyasaya sürüldüğü ve Haziran 2010'da Rofil M protezlerinin kullanımının durdurulması için uyarıda bulunulduğu belirtilmektedir.

Türk Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Derneği , bugüne kadar meme protezi ameliyat olmuş hastaların endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını, kalitesi kanıtlanmış protezler kullanılan hastaların protezlerini güvenle kullanabileceklerini, meme protezi ameliyatı olmayı düşünen hastaların ise gönül rahatlığı içinde bu ameliyatı olabileceklerini; ancak mutlaka doktorlarına hangi protezin kullanıldığını sormaları, bu protezlerin etiketlerini doktorlarından talep ederek saklamaları ve ameliyat sonrası yıllık kontrollerini ihmal etmemeleri gerektiğini kamuoyuna saygi ile duyurmaktadır.

 Foto No : 1


Lazer epilasyon

Günümüzün bay ve bayanları için istenmeyen yüz ve vücut kılları artık geçmişte kalmış bir problemdir. Lazer ile kalıcı epilasyon tüm cilt tipleri ve tonlarındaki erkek ve bayanlar için. Artık ağrılı ağdalar, elketrolizler, jilet yok! Bu stres veren problemin çözümü için Coolglide lazer sistemi,21.yüzyıl teknolojisi ile tedavi imkanı sunmaktadır. Erkek ve bayanlar için kalıcı epilasyon.

  devamı için tıklayınızLazerle leke tedavisi

Farklı renklerdeki cilt tiplerine göre ayarlanabilen bir ışık kaynağına sahip olan Limelight; kahverengi lekeler, yaygın kızarıklık, ince damarlar gibi birçok cilt problemlerine rahat ağrısız bir çözüm sunarken ayrıca yaşlanmakta olan cildi yenileyip gençleştirir. Limelight ; Facial Cutera’nın Limelight ürünü ile yapılan yeni cilt yenileme prosedürüdür.

  devamı için tıklayınızBasınçlı su ile jet peeling

Genel olarak cilt bakımı bazı kozmetik ürünlerin cildimize sürülmesiyle yapılır ki zaten siz bu işlemleri evinizde yapabiliyorsunuz. Bu ürünlerin bir çoğu cildin keratin tabakasını geçemez ve etkileri ürünün uzaklaştırılmasıyla biter. Oysa biz kliniğimizde süpersonik jet akımları ile derinin derinliğine nüfuz eden farklı konseptte profosyonel cilt bakımı uyguluyoruz. 
 

  devamı için tıklayınızTitan ile cilt sıkılaştırma

Yeni Cutera Titan ciltteki yaş etkilerini gidermek için zamanı geri alma fırsatını bütün doğal seçenekleriyle sunuyor. Cilt yüzeyinin altında derinde yeni kollajenlerin büyümesini stimüle etmek için ışık enerjisini kullanan “Titan” yüz, kollar, karın ve bacaklarda cildinizi çektirip sıkılaştırarak tedavi eder. Titan prosedürü cerrahi olmayan, güvenli ve...

  devamı için tıklayınızSilikon protezler hakkında bilgilendirme !

Son zamanlarda çeşitli medya guruplarında, PIP marka Fransa'da üretilen silikon protezler hakkında haberler yoğunlaşmıştır. Bu konuda hastalarımı bilgilendirme gereksinimi duydum. Öncelikle ben şu ana kadar söz konusu marka protezi kullanmadığımdan merkezimizde ameliyat olmuş hastalarımızın hiç bir şekilde endişelenmesine gerek yoktur.

  devamı için tıklayınızSorularınız için bizi arayın

Estetik problemler ve tedavi yöntemleri çok çeşitlidir. Farklı cilt tiplerine göre farklı uygulamalar ve tedavi yöntemleri önerilebilir. Hal böyleyken internette bulunan birçok farklı kaynaktaki bilgiler arasında hastaya göre farklılıklar veya tutarsızlıklar bulunabilir. Hastalarımızın kafa karışıklığını gidermek üzere bize danışmalarını önemle tavsiye ediyoruz.

  devamı için tıklayınızLütfen dikkat !

Bu sitede yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Site içeriğindeki yazılar hekimle görüşmeye gitmeden önce ön bilgilendirme sağlayabilir. Site de hiçbir şekilde kliniğimizde yaptığımız uygulamaların resimleri paylaşılmayacaktır. Çünkü mevcut yasa ve yönetmeliklere göre suçtur, aynı zamanda hasta mahremiyetine karşı saygısızlıktır. Tedavi olmak için mutlaka bir hekimle görüşülmelidir.

  devamı için tıklayınızKozmetik girişimler hokkabaz ve sihirbaza bırakılamaz

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta'nın yazısı...

  devamı için tıklayınız Bilgi ve randevu için : (0.362) 435 00 46    E-Posta : info @ alperaktas.com Samsun  Alper Aktaş  Estetik kliniği © 2012